Inteligencja
Aktywność
Nadaje się do życia w bloku
Łatwość szkolenia
Relacje z dziećmi
Relacje z kotami
Skłonność do ucieczek
Skłonność do agresji
Predyspozycje do stróżowania
Predyspozycje do obrony
Koszt utrzymania
Zdrowotność
Bloodhound czyli tak zwany pies św. Huberta to znany na świecie doskonały tropiciel, który kryje się pod licznymi fałdami luźnej skóry. W Polsce obecnie psy tej rasy są rzadko spotykane, dały jednak początek naszym rodzimym rasom psów myśliwskich. Dzięki swemu wybitnemu węchowi są niezwykle cenione przez angielskie i amerykańskie służby śledcze. Bloodhoundy to wrażliwe i niezależne psy myśliwskie, które swoim przyjaznym nastawieniem łatwo potrafią powiększyć grono swoich wielbicieli.
Inteligencja
Aktywność
Nadaje się do życia w bloku
Łatwość szkolenia
Relacje z dziećmi
Relacje z kotami
Skłonność do ucieczek
Skłonność do agresji
Predyspozycje do stróżowania
Predyspozycje do obrony
Koszt utrzymania
Zdrowotność
Umaszczenie występuje w trzech wariantach: czarne podpalane, wątrobiane podpalane lub rude. U psów o maści czarnej podpalanej czarna część ma różną wielkość, tworząc tzw. czaprak lub siodło. Niewielka ilość białego znaczenia jest dopuszczalna na przedpiersiu, palcach i końcówce ogona, nie jest jednak pożądana.
Psy rasy bloodhound są z natury spokojne, delikatne i łagodne. Bardzo lubią towarzystwo ludzi i wykazują szczególne przywiązanie zwłaszcza do swojego właściciela. Są przyjaźnie nastawione także w stosunku do innych zwierząt domowych oraz dzieci. Bywają powściągliwe i uparte, co związane jest z typowym niezależnym usposobieniem ras myśliwskich. Mają charakterystyczny, głęboki głos, jednak rzadko szczekają bez potrzeby. Nie są psami agresywnymi.
Przeciętna długość życia psa rasy bloodhound wynosi od 10 do 12 lat.
U psów rasy Bloodhound dość często zdarzają się choroby oczu takie jak: zapalenie spojówek, entropion (podwinięcie powieki), ektropion (odwinięcie powieki) i wiśniowe oko (wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki). Mogą u nich wystąpić także zapalenia między fałdami skóry. Do zapaleń może dochodzić także w obrębie uszu ze względu na ich budowę. Ponadto psy rasy bloodhound mają predyspozycję do wystąpienia skrętu żołądka, należy więc zwrócić uwagę na sposób karmienia naszego zwierzaka.
Pielęgnacja sierści bloodhounda nie należy do skomplikowanych, wystarczy ją raz na jakiś czas wyczesać. Należy także zadbać o higienę uszu naszego psa, ze względu na skłonność do rozwijających się w ich obrębie zapaleń.
Żywienie bloodhoundów powinno być dostosowane do ich trybu życia. Psy tej rasy, zwłaszcza gdy nie mają zapewnionej odpowiedniej ilości ruchu w ciągu dnia, mogą mieć skłonność do nadwagi. Dlatego konieczne jest zadbanie o odpowiednią dietę zwierzęcia – o dobrze dobranej kaloryczności oraz wysokiej jakości. Sprawdzić się może zarówno dieta BARF jak i karmienie gotową karmą o dużej zawartości mięsa. Ze względu na stosunkowo częste występowanie skrętu żołądka u psów tej rasy, zaleca się aby otrzymywały one posiłki 2-3 razy dziennie, jednak w mniejszych porcjach.
Bloodhound nie jest najłatwiejszym w wychowywaniu psem, zwłaszcza przez niedoświadczonego właściciela. Już od pierwszych miesięcy wymaga starannej socjalizacji i odpowiedniego szkolenia, w przeciwnym wypadku może wyrosnąć na niesfornego i nieposłusznego psa, który będzie sprawiał wiele problemów swojemu opiekunowi. Bloodhoundy to jednocześnie także psy wyjątkowo inteligentne i wrażliwe, wymagają więc delikatnego podejścia. Szkolenie musi być konsekwentne, oparte jednak na zaufaniu, nie karaniu. Podczas wychowywania psów tej rasy warto także zwrócić uwagę na zaznajomienie szczeniaka z różnymi sytuacjami i bodźcami. We wspólnych zabawach powinniśmy wykorzystać naturalny talent bloodhoundów do tropienia, sprawi to na pewno naszemu psiakowi dużo radości.
Ponieważ w Polsce bloodhoundy są mało popularne, ciężko znaleźć ich sprawdzoną, legalną hodowlę. W Związku Kynologicznym w Polsce zrzeszonych jest jednak kilka hodowli tej pięknej rasy, warto więc sprawdzić czy wybrana przez nas znajduje się w rejestrach i czy należy do FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna). Jeśli ktoś zdecyduje się na psa tej rasy, może rozważyć także poszukiwanie idealnego szczeniaka za granicą. Przy wyborze należy pamiętać o cechach rasy, którymi powinien się charakteryzować bloodhound zawartymi we wzorcu rasy.
Ze względu na to, że hodowli bloodhounda w Polsce jest niewiele, ciężko uśrednić cenę za szczeniaka, jednak zwykle psy z rodowodem mieszczą się w granicach 4-6 tysięcy złotych. Aby poznać konkretną kwotę najlepiej kontaktować się bezpośrednio z hodowcą. Natomiast ceny szczeniaków bloodhounda za granicą zaczynają się od ok. 1000 euro i dochodzą nawet do kilku tysięcy euro.
Bloodhound to znana od wieków rasa, ceniona za wyjątkowo wyczulony nos jej przedstawicieli i ich wielki talent myśliwski. Została wyhodowana w Ardenach przez mnichów z opactwa Saint-Hubert. Przypuszcza się, że wywodzi się od psów polujących w sforach, używanych do polowań w VII wieku przez mnicha Huberta, który po śmierci został kanonizowany i stał się patronem myśliwych. Od tego słynnego opiekuna wzięła się oczywiście druga nazwa bloodhoundów czyli psy św. Huberta. Do Polski bloodhoundy przybyły prawdopodobnie z krzyżowcami i od tego czasu gościły na królewskim dworze. Były ulubieńcami królowej Bony i jej syna Zygmunta Augusta. Obecnie jednak rzadko spotyka się w Polsce psy tej rasy. Dały jednak początek naszym dwóm rodzimym rasom czyli ogarowi polskiemu i gończemu polskiemu. W dzisiejszych czasach bloodhoundy wykorzystywane są przez służby śledcze, głównie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Najsłynniejszy bloodhound czyli Nick Carter pomógł w latach 30 dwudziestego wieku ująć policji w USA ponad 600 przestępców. Ich doskonały węch wykorzystywany jest do tropienia ludzi także w akcjach ratunkowych.
Psy rasy bloodhound potrafią podbić serce niejednej osoby. Wśród zalet psów tej rasy znajduje się niewątpliwe ich łagodny charakter oraz przyjazny stosunek wobec ludzi w tym dzieci, innych psów, a nawet kotów. Bloodhound niewątpliwe jest psem, który zostałby oddanym członkiem rodziny. Z tego samego powodu bloodhound nie będzie dobrym wyborem dla singla spędzającego większość dnia poza domem, bowiem psy tej rasy źle znoszą samotność. Bloodhound mimo spokojnego usposobienia jest też psem niezależnym, wymaga więc cierpliwego i odpowiedzialnego właściciela, który włoży serce w wychowanie szczeniaka i w trakcie jego szkolenia pamiętać będzie o wysokiej wrażliwości psów tej rasy.
Autor
Redakcja RankingKarm.pl